Wolfsburg rămâne în Bundesliga, după barajul cu Braunschweig!

Formația VfL Wolfsburg a învins, luni seara, în deplasare, cu scorul de 1-0, echipa Eintracht Braunschweig, în manșa retur a barajului de menținere/promovare în prima ligă germană, și și-a asigurat salvarea de la retrogradare.

Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de mijlocașul portughez Vieirinha, în minutul 49.

Gazdele au încheiat partida în inferioritate numerică, după eliminarea lui Sauer, din minutul 82, pentru cumul de cartonașe galbene.

Braunschweig: Fejzic – Sauer, Decarli, Valsvik, Reichel – Omladic, Schonfeld (Suleiman 58′), Boland, Hochscheidt (O. Hernandez 58′) – Nyman, Khelifi (Tietz 79′). Antrenor: Torsten Lieberknecht.

Wolfsburg: Casteels – Trasch, Knoche, Wollscheid, Gerhardt – Guilavogui, Luiz Gustavo – Vierinha (Dejagah 68′), Didavi (M. Arnold 78′), Malli – Gomez (Osimhen 90′). Antrenor: Andries Jonker.

În tur, Wolfsburg s-a impus, pe teren propriu, tot cu același scor, 1-0, în urma unui gol înscris din penalty de Mario Gomez.

Publicat: 30 05. 2017, 09:13
Actualizat: 30 05. 2017, 09:14