Vucinic a fost suficient pentru calificare:** Juve-Milan 2-1, după prelungiri! Echipa lui Conte va întâlni Lazio în semifinale

Juventus și Milan s-au întâlnit miercuri seară pentru a-și disputa locul în semifinala Cupei Italiei, unde Lazio se calificase de marți, după sfertul împotriva Cataniei (3-0). Și nu au stat mult pe gânduri, astfel că după nici 15 minute se marcaseră deja două goluri. Primii care au marcat au fost cei de la Milan, pentru care s-a grăbit El Shaarawy. „Faraonul” a punctat cu o execuție de finețe, din afara careului și liniștea s-a așternut peste Juve Arena. Nu pentru mult timp, deoarece Giovinco a profitat de absența lui Pirlo și a readus egalitatea pe tabelă cu o execuție magistrală din lovitură liberă.

La pauză s-a intrat cu 1-1, iar lumea se gandea daca nu cumva se va ajunge și la prelungiri. Milan a încercat cel mai mult sa evite intrarea în extratimp, cu „Faraonul” El Shaarawy ghid în atac. Insă nici acesta, nici vreun alt fotbalist din cei 22 trimiși în teren de Conte și Allegri nu au putut schimba soarta meciului in 90 de minute.

A făcut-o insă Vucinic, în al cincilea minut al primei reprize de prelungiri. Omul trimis în teren in locul lui Giovinco, marcatorul primului gol juventin, a marcat la capatul unei actiuni excelente la care au mai contribuit Giaccherini și De Ceglie. S-a făcut 2-1 și asa a rămas pană la final, în ciuda eforturilor lui el Shaarawy, Niang sau Traore. Juventus va întâlni Lazio în penultimul act al Coppa Italia.

Publicat: 10 01. 2013, 00:25
Actualizat: 10 01. 2013, 00:38