Vlad Chiricheș s-a întors în Italia și a început recuperarea! Căpitanul României poate reveni pe teren imediat după meciurile naționalei

MAPEI STADIUM, REGGIO EMILIA, ITALY - 2019/09/22: Vlad Chiriches of US Sassuolo in action during the Serie A football match between US Sassuolo and SPAL. US Sassuolo won 3-0 over SPAL. (Photo by Andrea Staccioli/LightRocket via Getty Images)
Vezi galeria foto - 9 poze

Vlad Chiricheș a revenit în Italia și a început recuperarea la Sassuolo. Căpitanul naționalei s-a accidentat chiar înaintea convocării la lot, într-un meci cu Crotone.

• Meciul dintre Islanda și România se joacă în această seară, de la ora 21:45, în direct la Pro TV și în format liveVIDEO ONLINE + TEXT pe ProSport.ro.

Vlad Chiricheș a început recuperea! Căpitanul României poate reveni pe teren imediat după meciurile naționalei

Vlad Chiricheș a fost prezent la Mogoșoaia, la reunirea naționalei. Medicii lotului nu i-au dat vești bune, astfel că fundașul lui Sassuolo a fost scos din lotul pentru partidele cu Islanda, Norvegia și Austria.

Chiricheș a jucat doar câteva minute în meciul cu Crotone. S-a accidentat și a părăsit terenul în minutul 34. Verdictul medicilor: leziune fibrilară la nivelul gambei drepte, iar timpul total de refacere a fost estimat între opt şi zece zile.

Chiricheș a primit acceptul staff-ului naționalei să revină la echipa de club. Între timp, fostul jucător al FCSB a început deja recuperarea la Sassuolo, sub supravegherea fizioterapeuţilor.

Potrivit presei locale, Chiricheș ar putea reveni pe teren imediat după pauza cauzată de meciurile naționalei.

Următorul meci al celor de la Sasusulo este cu Bologna, pe 18 octombrie.

„O zi tot mai amară în cantonamentul naționalei de la Mogoșoaia, sperăm să se termine mai repede!

După absența lui Ionuț Nedelcearu pentru partidele cu Islanda, Norvegia și Austria, încă un tricolor iese din calculele lui Mirel Rădoi. Și tot un fundaș, care va părăsi cantonamentul…

Schimbat în urma unor dureri resimțite în prima repriză a ultimei partide de Serie A, disputată ieri, Vlad Chiricheș a ajuns azi în țară și s-a alăturat lotului național.

În urma examenului clinic și a investigației RMN efectuate astăzi, staff-ul medical al tricolorilor a constatat că, la meciul de sâmbătă al lui Sassuolo, Vlad a suferit o leziune fibrilară la nivelul gambei drepte, pentru care are nevoie de 8-10 zile de tratament și recuperare. Ca urmare, devine indisponibil pentru acțiunea României din această lună…”, a fost anunțul celor de la FRF, după pleacarea lui Chiricheș din cantonamentul naționalei.

Cristi Manea și Mihai Bălașa, chemați de urgență la națională

Mirel Rădoi l-a pierdut pentru cele trei meciuri ale naționalei și pe Ionuț Nedelcearu, care a fost învoit pentru a-și rezolva transferul la AEK Atena.

Pentru a umple locurile lăsate libere de cei doi, staff-ul naționalei a decis convocarea e urgență a lui Cristi Manea, de la CFR Cluj, și a lui Mihai Bălașa, de la Craiova.