Vlad Chiricheș a fost rezervă în remiza lui Napoli, scor 1-1, cu Palermo

Vlad Chiricheș a fost rezervă în egalul lui Napoli de pe teren propriu, scor 1-1, cu Palermo, în etapa a 22-a din campionatul Italiei.

Palermo, penultima clasată în campionatul Italiei, a deschis scorul după numai șapte minute de joc, prin Nestorovski. Cu o posesie covârșitoare, Napoli a reușit să restabilească egalitatea tocmai în minutul 66, când belgianul Dries Mertens a înscris al 13-lea său gol stagional.

În finalul meciului, oaspeții de pe San Paolo au rămas cu un jucător în minus, după eliminarea lui Goldaniga.

În urma acestui rezultat, Napoli rămâne pe ultima treaptă a podiumului, cu 45 de puncte, cu șase mai puține decât liderul Juventus, iar în etapa următoare va juca în deplasare, cu Bologna.

• Napoli (4-3-3): Reina – Hysaj, Maksimovic, Albiol, Ghoulam – Allan (Zielinski 54), Jorginho (Pavoletti 63), Hamsik – Callejon, Mertens, Insigne
  • Palermo (4-3-3): Posavec – Rispoli, Goldaniga, Gonzalez, Pezzella – Bruno Hernique, Jajalo, Chochev – Trajkovski (Aleesami 60), Nestorovski (Sunjic 90+2), Quaison (Morganella 88)