Violențe fără precedent la finala Cupei Sudamericane!** „Poliția ne-a amenințat portarul cu un revolver!” Partida s-a oprit după o repriză

Echipa braziliană Sao Paulo a câștigat, miercuri, Cupa Sudamericană, după o manșă secundă a finalei cu Tigre oprită înainte de repriza a doua, la scorul de 2-0, formația argentiniană refuzând să reia jocul și plângându-se de violența poliției din Brazilia, informează AFP.

Acest incident survine la două săptămâni după tragerea la sorți a Cupei Confederațiilor, competiție care va avea loc în perioada 15-30 iunie 2013, în Brazilia, și este considerată de mulți o repetiție pentru Cupa Mondială din 2014.

Potrivit fotbalistului echipei Tigre, Lucas Orban, poliția ar fi intrat în vestiar la pauză și ar fi lovit jucătorii, după ce unul fusese chiar amenințat cu arma de forțele de ordine. „Agenții de securitate din Sao Paulo au intrat, ne-au lovit cu bastoanele, au scos un revolver și l-au îndreptat spre portarul Damian Albil. Apoi, poliția a venit și a început să ne lovească”, a spus Orban.

Mijlocașul Martin Galmarini a declarat că „toată lumea era înarmată” și că agenții de pază din Sao Paulo i-au așteptat pe jucători la intrarea în vestiar și i-au amenințat cu armele.

Polița neagă acuzele

Un responsabil al poliției militare braziliene, comandantul Gonzaga, a negat acuzațiile fotbaliștilor. „Nimeni nu era înarmat”, a spus el pentru presa din Brazilia.

Gonzaga a menționat că atunci când poliția a intervenit era o bătaie generală între agenții de pază de la stadion și jucătorii și staful echipei Tigre.”Nimeni nu era înarmat. Au fost răniți de ambele părți”, a adăugat el.

Arbitrul chilian Enrique Osses a oprit definitiv meciul după ce argentinienii de la Tigre au refuzat să reia jocul după pauză, iar Confederația sud-americană (Conmebol) a înmânat trofeul echipei Sao Paulo.

Și în prima repriză au avut loc violențe între jucătorii celor două echipe, după un fault asupra brazilianului Lucas Moura. Jocul a fost întrerupt pentru scurt timp înainte ca Moura să înscrie primul gol al meciului, în minutul 23. A doua reușită îi aparține lui Osvaldo ’28.

În tur, la 5 decembrie, Tigre și Sao Paulo au terminat la egalitate, scor 0-0.