Vincenzo Montella, după victoria cu Genoa: „Am câștigat acest meci pentru că am arătat maturitate în joc!”

Vincenzo Montella, antrenorul echipei AC Milan, a declarat la finalul partidei câștigate, scor 1-0, cu Genoa, că diferența fost făcută de maturitatea în joc a elevilor săi.

„Am câștigat acest meci pentru că am arătat maturitate în joc. Băieții au avut răbdare, au făcut ceea ce le-am cerut. Sunt de-a dreptul bucuros, pentru că am reușit să ‘ucidem’ meciul repede. Genoa a evoluat defensiv și nu ne-a lăsat spații foarte mari. În partide de acest gen, este esențial să înscrii cât de repede poți”, a declarat Vincenzo Montella, potrivit site-ului oficial al clubului.

AC Milan a învins cu scorul de 1-0, pe Genoa, în etapa a 27-a din Serie A. Echipa antrenată de Vincenzo Montella a deschis scorul cu un sfert de oră înainte de pauză, prin chilianul Mati Fernandez, care a finalizat pasa primită de la Gianluca Lapadula.

În urma acestui rezultat, AC Milan se menține în lupta pentru un loc de cupă europeană, acumulând 53 de puncte și fiind la două lungimi de locul cinci, ocupat de Internazionale Milano.

• Milan: Donnarumma – De Sciglio, Zapata, Paletta, Vangioni – Kucka, Bertolacci (Locatelli, 3), Mati Fernandez (Pasalic, 74) – Ocampos, Lapadula (Antonelli, 87), Deulofeu. Antrenor: Vincenzo Montella.
  • Genoa: Lamanna – Izzo (Biraschi, 69_, Munoz, Gentiletti, Laxalt – Cataldi – Lazovic (Edenilson, 61), Hiljemark, Ntcham, Taarabt (Pinilla, 76) – G. Simeone. Antrenor: Andrea Mandorlini.