VIDEO | Xavi și-a „îngropat” echipa, într-un meci din Liga Campionilor Asiei. Cum a bătut o lovitură de la 11 metri

This browser does not support the video element.

Xavi a ratat o lovitură de la 11 metri pentru Al Sadd, care s-a dovedit decisivă pentru calificarea în faza următoarea a Ligii Campionilor Asiei. Execuția fostului mijlocaș al Barcelonei a fost dezastruoasă.

Xavi își trăiește în Qatar ultima parte a carierei. La 36 de ani, fostul mare mijlocaș al Barcelonei încă are evoluții apreciate, însă la ultimul meci și-a îngropat echipa. Al Sadd a întâlnit Al Jazira în play-off-ul Ligii Campionilor Asiei. Câștigătoarea acestui ar fi urmat să se califice în grupele competiției.

Al Sadd a deschis scorul în minutul 22, prin Alsenhaji, Jones a egalat în minutul 45, Ahmed Mabkout i-a adus în avantaj pe cei de la Al Jazira, însă același Alsenhaji a adus egalarea, în minutul 88. Până la urmă, a fost nevoie de lovituri de departajare. Xavi a fost primul jucător care a bătut…și a ratat. Până la urmă, ratarea s-a dovedit decisivă, Al Jazira impunându-se cu 5-4.

Publicat: 10 02. 2016, 18:12
Actualizat: 10 02. 2016, 22:58