VIDEO Sneijder a debutat pentru Galatasaray** FOTO Mesajul cu care l-au întâmpinat fanii Galatei pe Sneijder la primul meci! Cât de grea e „MOȘTENIREA” lui Hagi:

UPDATE Wesley Sneijder a debutat pentru Galatasaray în derby-ul cu Beșiktaș, fiind trimis pe teren în locul lui Colak, în minutul 57, când Galata conducea cu 2-1.

Din minutul 61 al partidei Galatasaray a evoluat cu un om mai puțin pe teren, Felipe Melo fiind eliminat, însă Beșiktaș nu a mai găsit forța să revină pe tabelă, iar gazdele s-au impus, scor 2-1.

Galatasaray a dat lovitura iernii pe piața transferurilor prin transferul lui Wesley Sneijder, de la Inter Milano, iar turcii consideră această mutare ca fiind „cea mai importantă de la Hagi încoace”.

Inevitabil, mijlocașul olandez este comparat cu fostul mare internațional român și chiar Sneijder a declarat în momentul sosirii în Turcia că vrea să egaleze și chiar să depășească performanțele lui Hagi.

„Eu am stat șase ani acolo… mai întâi să reușească asta și după discutăm”, a fost mesajul scurt al lui Hagi, când a fost întrebat dacă Sneijder îl poate depăși ca popularitate la Istanbul.

Sneijder ar putea debuta pentru Galata astăzi, chiar în derby-ul cu Beșiktaș, iar fanii „Cim Bom Bom” au făcut tot posibilul să se asigure că olandezul va afla de la primul contact cu arena Türk Telekom că nu e loc de „jumătăți de măsură”.

„Aici e Galatasaray! Wesley, dacă vrei să fii o legendă, trebuie să-ți dai sufletul„, e bannerul prin care Snejder e anunțat că, dacă vrea să ajungă la același nivel de apreciere de care se bucură Hagi, trebuie să ofere 100% în fiecare meci.

Publicat: 27 01. 2013, 17:58
Actualizat: 27 01. 2013, 21:06