VIDEO Show pe Giuseppe Meazza!** Inter Milano – AS Roma 3-3

Inter a încheiat la egalitate cu AS Roma, scor 3-3, în derby-ul etapei a 26-a din Serie A. Partida de pe Giuseppe Meazza a fost una spectaculoasă, în care campionii Italiei au fost conduși cu 2-0 și 3-1, însă au reușit să obțină la final un punct.

Marea surpriză înaintea partidei a fost absența lui Ibrahimovic din 11-le de start al Interului, starul suedez fiind menajat de Mourinho din cauza unei mici probleme musculare, la fel ca și Chivu. De partea cealaltă, în garnitura romană cea mai mare absență a fost cea a căpitanului Totti, care nu a putut fi recuperat. În schimb, "rebelul" Panucci a revenit în postura de titular. Lipsa lui Chivu din defensiva interistă s-a simțit, iar Roma a condus cu 2-0 la pauză, după două goluri în 7 minute, grație reușitelor lui De Rossi (22) și Riise (29).

Inter a părut că reintră în joc imediat după pauză, după ce Mario Balotelli (50), înlocuitorul lui Zlatan în avanposturile Interului, a marcat cu un șut de limita careului mare, după o pasă a lui Adriano. Brighi (57) a îngropat însă din nou speranțele Interului, după doar 7 minute, apoi același Balotelli a mai redus o dată din diferență (63), după ce a transformat un penalty obținut tot de el și acordat destul de ușor de centralul Rizzoli.

În finalul partidei, Crespo (79), intrat cu un minut înainte pe teren, după ce l-a înlocuit pe Stankovic, a adus un punct Interului, cu o lovitură excelentă de cap.

După 26 de etape, Inter rămâne lider în Italia, cu 60 de puncte, cu 7 mai mult decât Juventus și 12 față de Milan.

Publicat: 01 03. 2009, 23:42
Actualizat: 02 03. 2009, 00:16