VIDEO Săpunaru, DECISIV pentru Porto! Debut în forță pentru campioana Portugaliei

După victoria din Supercupa Portugaliei, FC Porto a dat încă o dată piept cu Vitoria Guimaraes, de această dată în prima etapă a campionatului 2011/2012. Meciul a fost foarte spectaculos și oaspeții s-au întrecut în ratări, având meciul la discreție pe parcursul tuturor celor 90 de minute.

Scorul final a fost 1-0 pentru Porto, golul fiind marcat în ultimul minut al primei reprize, din penalty, de Hulk. Lovitura de pedeapsă a fost obținută de fundașul român Cristi Săpunaru, care a fost trântit în careu la un corner executat de pe partea stângă. Arbitrul nu a stat pe gânduri și a indicat punctul cu var, vedeta Hulk transformând cu siguranță. Săpunaru a fost printre cei mai buni jucători de pe teren, fiind notat cu 6 în presa portugheză.

Victoria lui Porto este cu atât mai importantă cu cât adversarele la titlu ale „alb-albaștrilor”, Sporting și Benfica, nu au făcut decât egal în prima etapă.

Publicat: 15 08. 2011, 15:15
Actualizat: 15 08. 2011, 15:16