VIDEO Rezumat** Real, la o nouă umilință în Primera!

This browser does not support the video element.

Umilințe în lanț pentru Real Madrid. După ce au fost dezintegrați de Barca, pe Bernabeu, scor 2-6, albii au pierdut la scor de neprezentare cu Valencia.

Aflată la șapte lungimi în spatele rivalilor din Catalunya, echipa oaspete avea o singură variantă pentru a rămâne în cursa pentru cucerirea campionatului: victoria.

Exact jumătate de oră a durat visul Realului, până când Silva, David Villa și Mata le-au readus aminte de uraganul numit Barcelona. Mata a înscris, așadar, printre picioarele lui Caslillas, dupa ce, în prealabil se distrase cu vechiul și noul fundaș al lui Juventus, Fabio Cannavavaro.

Elevii lui Juande Ramos au căzut total. `Îngerul` Casillas a comis o eroare impardonabilă patru minute mai târziu și Silva nu l-a iertat.

Repriza secundă a reprezentat doar prelungirea agoniei pentru cei supranumiți odată `galactici`. E adevarat că introducerea lui Van der Vaart a dinamizat într-o oarecare măsura ofensiva, dar cei care au punctat au fost tot `liliecii`, prin veteranul Baraja, în minutul  67.

Valencia rămâne pe 4, obținând o victorie de o importanță capitală în lupta pentru ultimul loc de Champions League. De partea cealaltă, Realul va asista neputincioasă cum marea rivală va cuceri un nou titlu.

Valencia: Cesar – Miguel, Albiol, Maduro, Alexis – Marchena, Baraja, Joaquin, Silva (Michel 55) – Mata (Vicente 76), Villa

Real Madrid: Casillas – Ramos, Cannavaro, Metzelder, Heinze – Javi Garcia (Van Der Vaart 57), Gago, Marcelo (Drenthe 82) – Robben, Raul, Higuain

Publicat: 10 05. 2009, 01:04
Actualizat: 10 05. 2009, 16:38