VIDEO | Paul Anton, în zi de șut! Fostul căpitan al lui Dinamo a marcat două goluri într-o repriză, ambele din afara careului, în prima ligă a Rusiei

Mijlocașul Paul Anton a înscris două goluri într-o repriză pentru Anji Mahacikala, care a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 2-0, echipa Tosno, într-un meci din etapa a 23-a din campionatul Rusiei.

Internaționalul român a deschis scorul în minutul 17, cu un șut din prima de la aproximativ 20 de metri, mingea expediată de fostul căpitan al lui Dinamo fiind deviată de un adversar înainte să intre în poartă. În minutul 43, Paul Anton a reușit dubla, în urma unui nou șut trimis puternic din afara careului, fără speranțe pentru portarul oaspeților.

Sunt primele goluri reușite de Anton, la a treia apariție pentru Anji, după ce a fost transferat de la Dinamo. Mijlocașul în vârstă de 26 de ani face parte din lotul convocat de selecționerul naționalei României, Cosmin Contra, pentru partidele amicale cu Israel și Suedia, de la sfârșitul lunii.

În urma acestui succes, Anji a acumulat 23 de puncte și a părăsit ultima poziție, urcând pe locul 13 din 16, la doar un punct de primul loc care asigură salvarea de la retrogradare. Tosno are tot 23 de puncte și ocupă locul 14.