VIDEO | Nebunie pe Emirates! Arsenal avea 1-0 în minutul 90+3 cu Burnley, dar ce a urmat e ireal. Final de foc, cu Wenger eliminat, două penalty-uri în prelungiri și o „scăriță” care ține în viață șansele la titlu

O altă surpriză a fost aproape să fie detonată în Premier League, în meciul dintre Aresenal și Burnley, după ce în minutele de prelungiri ale partidei „tunarii” conduceau cu 1-0, ca mai apoi să urmeze câteva momente incredibile.

Arsenal, cu om în minus, după eliminarea lui Xhaka, s-a văzut egalată, în minutul 90+3, după ce Andre Gray a marcat din penalty, iar Wenger era eliminat pentru proteste la adresa arbitrului de centru. Puși în fața unei noi dezamăgiri, fotbaliștii lui Arsenal s-au mobilizat, Koscielny a fost faultat în careul oaspeților, la faza imediat următoare, iar „centralul” nu a ezitat și a arătat punctul cu var.

Doar că la faza penalty-ului, Koscielny a fost surprins în offside, poziție neregulamentară neobservată de tușierul de pe dreapta terenului.

„Centralul” a păstrat decizia inițială, iar Sanchez le-a adus „tunarilor” o victorie neseperată, în minutul 90+7, printr-o execuție superbă, o „scăriță” care l-a păcălit pe Heaton.

„Scărița” lui Sanchez din penalty

În clasamentul din Premier League, Arsenal e pe locul secund cu 47 de puncte, în timp ce Burnley e pe 13, cu 26 de puncte. Echipa lui Wenger rămâne aproape de Chelsea, care are 55 de puncte și urmează să joace cu Hull City, pe teren propriu, de la 18:30

Publicat: 22 01. 2017, 18:27
Actualizat: 22 01. 2017, 18:31