VIDEO | Momente pline de emoție la amicalul Feyenoord – Sparta Rotterdam. În minutul 14, meciul a fost oprit. Ce a urmat

This browser does not support the video element.

Amicalul dintre Feyenoord și Sparta Rotterdam, care s-a jucat aseară și s-a încheiat cu victoria gazdelor cu 2-0, a fost oprit în minutul 14, pentru un moment de reculegere în memoria lui Johan Cruyff. Legendarul fotbalist și antrenor a decedat ieri, într-o clinică din Barcelona, după ce a pierdut lupta cu cancerul de la plămâni.

Lumea fotbalului a fost zduguită joi de o veste tragică. Johan Cruyff, unul dintre cei mai mari jucători și antrenori din toate timpurile, a decedat la vârsta de 68 de ani. Emblema fotbalului olandez suferea de cancer la plămâni, afecțiune descoperită în urmă cu un an și se trata într-o clinică din Barcelona. Imediat, tot ce înseamnă lumea sportivă și nu numai au transmis mesaje de regrete.

Un moment emoționant a avut loc și meciul amical dintre Feyenoord și Sparta Rotterdam, scor 2-0. În minutul 14 – numărul cu care Cruyff a scris istorie – arbitrul a oprit meciul pentru un moment de reculegere. Pe tabela de marcaj a fost afișată o imagine cu Johan Cruyff, în aplauzele jucătorilor și spectatorilor prezenți pe stadion. Feyenoord a fost ultimul club din cariera de jucător al lui Johan Cruyff, echipă pentru care a jucat în sezonul 1983-1984.

Același tip de manifestări sunt anunțate și la amicalul dintre Olanda și Franța.

Publicat: 25 03. 2016, 13:26
Actualizat: 25 03. 2016, 13:28