VIDEO | Momente de uluială pentru Federico Piovaccari. Nu i s-a întâmplat prea des în carieră să vadă așa ceva

Una dintre cele mai bizare decizii ale unui arbitru a fost meciul pe care Western Sydney Wanderers – echipă la care este legitimat Piovaccari – l-a disputat acasă cu Adelaide United. Centralul partidei a lăsat jocul să continuie la un fault în careu cât se poate de vizibil.

În prima zi din anul 2016, Western Sydney a jucat cu Adelaide United, pe teren propriu. Un meci din care gazdele erau obligate să scoată maximum de puncte, având în vedere lupta dură pentru primul loc pe care o duc cu cei de la Queensland Roar. De acest lucru a părut să fie conștient și arbitrul partidei. Sau cel puțin așa a lăsat de înțeles.

În minutul 19, Michael Marrone – fundaș dreapta la Adelaide – a pătruns în care. Înainte de a intra în careu, a fost faultat, dar jocul a fost lăsat să continue. În careu însă, Marrone a fost luat cu fulgi cu tot de Nikolai Topor-Stanley, căpitanul lui Wester Sydney. Toată lumea se aștepta la o lovitură de la 11 metri, însă, spre uluiala tuturor, arbitrul a lăsat din nou jocul să continue.

Decizia a fost cu atât mai importantă, cu cât meciul s-a terminat 0-0. Federico Piovaccari a fost titular și a ieșit de pe teren în minutul 78, când i-a lăsat locul lui Santalab.

Publicat: 01 01. 2016, 19:45
Actualizat: 01 01. 2016, 19:46