VIDEO Moment oribil în Premier League. Boyd riscă suspendarea după ce l-a scuipat în față pe Hart

Manchester City s-a impus în deplasarea de la Hull, scor 2-0, grație golurilor marcate de David Silva și Edin Dzeko, la capătul unui meci presărat cu evenimente.

Trupa lui Costel Pantilimon a jucat aproape întreaga partidă în inferioritate, după ce căpitanul Vincent Kompany a fost eliminat în minutul 10 la capătul unei faze controversate, în care l-a faultat pe Jelavic din postură de ultim apărător. După eliminare, Kompany a spart un perete de pe tunelul ce duce spre vestiare și a avut o reacție nervoasă la adresa arbitrului de rezervă, Anthony Taylor. Deși reluările au arătat că eliminarea a fost una discutabilă (intră în discuție un presupus fault al lui Jelavic la Kompany în debutul fazei), fundașul „cetățenilor” riscă acum o suspendare pentru mai multe etape din cauza gesturilor făcute.

Boyd l-a scuipat în față pe Hart
Însă cel mai urât moment al partidei s-a petrecut fără îndoială în repriza secundă, după o fază în care jucătorii lui Hull au cerut penalty, după un presupus contact între George Boyd și Joe Hart.

Scăpat spre poarta oaspeților, Boyd a trecut mingea pe lângă Hart, după care a căzut ca secerat. Centralul a lăsat jocul să continue, iar mingea a ieșit în aut, moment în care la poarta trupei din Manchester s-a format un meleu, cu Boyd și Hart în rolurile „principale”.

Aripa lui Hull l-a scuipat pe Hart în față, după care cei doi au fost la un pas să se ia la bătaie. Cei doi au fost despărțiți cu greu, iar centralul partidei nu a luat nicio măsură. Cel mai probabil, Boyd va fi însă suspendat pe baza imaginilor surprinse de camerele de luat vederi.

Mihajlovic a primit 8 etape de suspendare după ce l-a scuipat pe Mutu

Atacantul român Adrian Mutu a fost implicat într-un moment similar în urmă cu mai bine de 10 ani (în 2003), când a fost scuipat pe teren de sârbul Sinisa Mihajlovic, într-o partidă Lazio – Chelsea. Deși gestul nu a fost sesizat de brigada de arbitri, fundașul a fost suspendat ulterior pentru 8 partide de Comisia de Disciplină a UEFA.

Publicat: 16 03. 2014, 13:12
Actualizat: 16 03. 2014, 13:26