VIDEO | Maxim a revenit în forță la Stuttgart! Românul a fost decisiv în victoria cu 2-0 în fața lui Braunschweig

Stuttgart a reușit a patra victorie în Zweite Bundesliga și a urcat până pe locul doi în clasament, după victoria de azi, scor 2-0, în fața lui Braunschweig. Alexandru Maxim a fost titular și integralist și a reușit o pasă de gol pentru Sunjic, la un corner executat perfect.

Maxim a avut un început mai greu de sezon în liga a doua germană, cu doar 370 de minute jucate, în șapte meciuri. Lipsa de minute i-a iritat pe fanii echipei, iar după demisia lui Jos Lukuhay, secundul său, Olaf Janssen, a fost instalat pe bancă, iar Maxim a răsplătit așteptările.

Românul a contribuit la deschiderea scorului, în minutul 18, când i-a dat o pasă de gol, din corner, lui Sunjic, care l-a executat pe portarul advers cu o lovitură de cap. Stuttgart s-a desprins în minutul 64, prin Grosskreutz, care a marcat pentru 2-0, scor care avea să se păstreze până la finalul celor 90 de minute.

Stuttgart a urcat pe locul secund în Zweite Bundesliga, a acumulat 12 puncte și se bate pentru revenirea pe prima scenă a fotbalului german. În acest sezon, în tricoul șvabilor, Maxim a marcat un gol și a oferit două pase de gol, după șapte meciuri.

Publicat: 20 09. 2016, 20:51
Actualizat: 20 09. 2016, 22:02