VIDEO Kuban a făcut SHOW: 5-0 cu Volga!** Dublă Traore, gol Bucur, două „assist”-uri Varga! Pleșan și Szekely, umiliți „la pachet” de antrenor

Patru români s-au aflat pe teren în meciul din etapa a 21-a, Kuban – Volga (5‑0), dar Szekely și Pleșan, jucătorii din tabăra oaspeților, au fost înlocuiți după doar 28 de minute, la scorul de 1-0. Meciul fusese scos din oferta caselor de pariuri, care anticipau o victorie necurată a Volgăi.
Istoria indica o prietenie periculoasă între cele două cluburi, ambele nou-promovate pe prima scenă în acest sezon. Dan Petrescu a vrut să infirme zvonurile încă din debutul meciului și și-a dispus echipa într-o formulă ofensivă, cu Lacina Traore vârf de lance, asistat din spate de Gigel Bucur și Dacian Varga. Ivorianul a fost jolly-jokerul „Bursucului”, reușind să deschidă scorul în minutul 20, pentru ca tot el să facă 2-0 înainte de pauză. Meciul s-a transformat într-un recital al gazdelor în repriza a doua, după ce Bucur (’53), Komkov (’71) și Davydov (’89) au majorat spectaculos scorul. Varga a fost și el foarte activ, mijlocașul oferind două pase decisive colegilor săi. Interesant este însă că ambii români din „11”-le Volgăi l-au scos din minți pe antrenorul Cheryshev, care i-a înlocuit pe Szekely și Pleșan după doar 28 de minute de joc! Mutarea s-a dovedit însă inutilă, deoarece echipa sa a mai primit patru goluri până la final. Ca urmare a acestui succes, Kuban a urcat până pe locul 4 în clasamentul din Rusia, iar Dan Petrescu țintește acum podiumul.