VIDEO Incidente în Grecia, la Platanias – Aris 2-1. A fost nevoie de intervenția poliției, după ce arbitrul a validat un gol fantomă

Meci nebun în Grecia, acolo unde Platanias și Aris Salonic au luptat pe viață și pe moarte pentru evitarea retrogradării. Gazdele s-au impus cu 2-1, grație unui gol validat de arbitru în minutul 77 și îndelung contestat de jucătorii lui Aris.

Scorul a fost deschis în primul minut de prelungire al primei reprize atunci când David Torres a deschis scorul pentru gazde. Manias a egalat în minutul 68, iar în minutul 77 a venit faza care a încins spiritele. Mingea trimisă de Vasco Faisca se pare că nu a depășit linia porții, dar golul a fost validat.

Arbitrul asistent Spyridon Gourgiotis, cel care a validat golul, a avut nevoie de intervenția poliției pentru a scăpa de furia fanilor oaspeți. Jucătorii lui Aris Salonic au vrut să iasă de pe teren și să nu mai continue meciul, dar au fost convinși de staff-ul tehnic să joace toate cele 90 de minute. Tensiunea s-a resimțit însă în tabăra vizitatorilor, iar în minutul 83 Bougaidis și Bakasetas au fost eliminați.

În urma rezultatului înregistrat în etapa a 26-a, Platanias urcă pe locul 15 în clasament și părăsește zona retrogradării, în timp ce Aris Salonic se află pe locul 18 – ultimul din campionat.

sursa foto: gazzetta.gr

Publicat: 24 02. 2014, 22:09
Actualizat: 24 02. 2014, 22:10