VIDEO | Griezmann, autorul unui hattrick în Athletic Bilbao – Atletico Madrid 1-4. „A fost cel mai bun meci al meu de când am venit aici”

Antoine Griezmann (23 de ani) a marcat trei dintre cele patru goluri reușite de Atletico Madrid în deplasarea de la Bilbao. Madrilenii s-au impus cu scorul de 4-1.

• Cu hattrick-ul reușit în această partidă, Griezmann a ajuns la 6 goluri în 16 meciuri pentru Atletico Madrid.
  • Griezmann a fost achiziționat de Atletico Madrid în vara acestui an, în schimbul unei sume de transfer de 30 de milioane de euro oferite lui Real Sociedad.

Bilbao a început meciul într-o manieră pozitivă. Echipa bascilor a deschis scorul în minutul 17, printr-un gol marcat de Mikel Rico după o pasă primită de la Susaeta, și a încheiat prima repriză în avantaj. Însă probabil că nimeni nu se aștepta la ceea ce a urmat. Încă din primul minut al părții secunde, formația din Madrid a restabilit egalitatea printr-un gol marcat de francezul Antoine Griezmann. Raul Garcia a condus echipa lui Diego Simeone în avantaj în minutul 53, pentru ca Griezmann să mai marcheze încă două goluri până la finalul partidei din Bilbao.

CLICK AICI PENTRU A VEDEA HATTRICK-UL LUI GRIEZMANN

Deși încrezător că aceasta a fost cea mai bună performanță a sa în tricoul lui Atletico, Griezmann consideră că este capabil de a oferi mai mult de atât pentru echipa lui Simeone. „A fost cel mai bun meci al meci al meu de când am venit aici”, a declarat internaționalul francez la finalul partidei. „Trebuie să o țin tot așa și să muncesc în continuare. Sper că voi juca astfel în fiecare meci, asta dacă nu cumva o pot face mai bine de atât”.

Un cadru care ilustrează perfect partida de pe San Mames: dezamăgirea lui Aduriz în contrast cu bucuria jucătorilor lui Atletico. (FOTO: AFP)

• În urma victoriei, Atletico (35) s-a apropiat la patru puncte de Real Madrid (39), lider La Liga, care are însă un meci mai puțin decât rivala sa de pe Vicente Calderon.

Publicat: 22 12. 2014, 12:48
Actualizat: 22 12. 2014, 12:49