VIDEO | Gest urât al lui Ronaldo în meciul cu Gijon: și-a lovit un adversar din spate, fără minge, dar a scăpat de eliminare

Meciul din etapa a 20-a a Primera Division, câștigat clar de Real Madrid pe Santiago Bernabeu, 5-1 cu Sporting Gijon, a fost unul al contrastelor pentru Cristiano Ronaldo. Superstarul portughez a marcat de două ori în primele 18 minute, din pasele lui Benzema și Carvajal, dar a ieșit în evidență printr-un gest nesportiv pentru care ar fi trebuit să fie eliminat.

În repriza a doua, când tabela arăta deja 5-0 pentru echipa antrenată de Zinedine Zidane, Ronaldo a pierdut un duel umăr la umăr cu Nacho Cases, mijlocașul lui Sporting Gijon, după care a făcut un gest pentru care ar fi trebuit să fie trimis la vestiare mult mai devreme. Portughezul a lovit din spate, fără minge, dar gestul său nu a fost văzut de arbitrul Alberto Undiano Mallenco, fapt care i-a permis să rămână pe teren până la finalul celor 90 de minute.

„A fost din instinct. Ar fi putut să-mi arate un cartonaș galben. Dacă l-aș fi lovit cu intenție, nu s-ar mai fi ridicat”, s-a scuzat Ronaldo la finalul meciului în care a marcat golurile 15 și 16 din actualul sezon de Primera Division.

Publicat: 18 01. 2016, 11:14
Actualizat: 25 01. 2016, 14:18