VIDEO GENIAL – La 0-2, în minutul 85, a reușit execuția vieții. Cât s-a terminat meciul întrece orice imaginație

• Koichi Aparicio este omul momentului în Peru, după ce golul înscris de el, în finala Copa Inca, a dat startul revirimentului pentru formația sa, Alianza Lima, care s-a impus la penalty-uri în fața lui Universidad san Martin.

Disputa de joi noapte din finala Copei Inca avea o favorită clară, dar Alianza Lima nu și-a onorat statutul, astfel că la ceva mai puțin de jumătate de oră de joc tabela indica un puțin scontat 0-2. Universidad san Martin a punctat prin Perea (’16 – penalty) și Silva (’29), interpretând ulterior perfect partitura defensivă, chiar dacă a evoluat din minutul 40 în doar 10 jucători.

Când nimeni nu se mai aștepta ca Alianza Lima să mai întoarcă rezultatul, fundașul Koichi Aparicio a ieșit la rampă, punctând superb, cu o execuție care probabil nu îi va mai ieși în întreaga carieră (’85). Acesta a lovit perfect balonul din marginea careului de 16 metri, marcând abia pentru a doua oară de când joacă la echipa mare (în vârstă de 20 de ani, apărătorul mai marcase un gol în stagiunea precedentă).

Pe val după golul superb al lui Aparicio, coechipierii acestuia au reușit egalarea in-extremis, în minutul 90+2 (gol Guevgeozian), pentru ca apoi, în prelungiri să intre în avantaj, grație golului lui Montes (‘111). Dar finala avea să își găsească deznodământul abia după executarea penalty-urilor, Ubierna (‘112) fiind cel care a amânat destinul ultimului act. La loteria loviturilor de departajare Alianza Lima s-a impus cu 5-3, dar succesul acesteia nu ar fi fost cu siguranță posibil dacă nu exista momentul de magie al lui Aparicio.