VIDEO | Critici dure pentru Tătărușanu, după gafa de la golul Atalantei: „A avut 10 minute groaznice, un stil de a apăra dubios”

Ciprian Tătărușanu a comis o eroare care a dus la primirea unui gol în meciul Fiorentina – Atalanta, disputat duminică, în etapa a 22-a a Serie A. P\n[ la urmă, Fiorentina a câștigat dramatic, scor 3-2

Devenit titular după ce Neto a ales să nu-și prelungească angajamentul cu Fiorentina scadent în vară, Ciprian Tătărușanu are deja 14 meciuri în tricoul echipei Viola, în care a primit 13 goluri. Evoluțiile bune din unele jocuri au fost alternate cu cele mai puțin fericite, lucru care s-a întâmplat și în meciul de duminică, împotriva Atalantei.

VEZI AICI GAFA LUI TĂ‚TĂ‚RUȘANU

Primele 10 minute ale jocului cu echipa bergamască au fost catastrofale pentru Tătărușanu! Fostul goalkeeper al Stelei a comis două erori mari, dintre care una s-a transformat în reușita lui Zappacosta. Astfel, dacă în minutul 6, o minge respinsă de român a ajuns la Zappacosta, iar atacantul Atalantei a tras în defensiva adversă, norocul l-a părăsit pe „Tătă” trei minute mai târziu. O centrare înșelătoare a lui Papu Gomez l-a păcălit pe român, iar Zappacosta nu a mai iertat, marcând cu capul din 6 metri. „10 minute groaznice, e un stil de a apăra destul de dubios”, a scris jurnalistul englez James Lynch pe Twitter. Românul a fost „scos”, însă, de coechipieri. Basanta (18), Diamanti (76) și Pasqual (89) au marcat golurile victoriei Fiorentinei, în timp ce Boakye (83) egalase la 2.

Publicat: 08 02. 2015, 14:13
Actualizat: 08 02. 2015, 15:25