VIDEO | Casillas rămâne „San Iker”! Parada incredibilă a spaniolului din ultimul minut al derby-ului cu Sporting

FC Porto – Sporting Lisabona 2-1 (T. Soares 7, 40 / Ruiz 60).

FC Porto a câștigat derby-ul cu Sporting și își continuă cursa umăr la umăr cu Benfica pentru titlul de campioană, însă trupa lui Espírito Santo trebuie să-i mulțumească lui Iker Casillas pentru cele trei puncte.

Portarul spaniol transferat de Porto de la Real Madrid în 2015 a arătat că rămâne unul dintre cei mai buni goalkeeperi din lume și la 35 de ani. Supranumit „San Iker” de fanii Spaniei și ai Realului, Casillas a fost un veritabil înger păzitor pentru Porto și a avut o paradă fantastică la lovitura de cap a lui Coates, din ultimul minut al prelungirilor.

Fundașul uruguayan a reluat o centrare din corner chiar lângă bara din dreapta a porții, însă Casillas a intervenit spectaculos și a reușit să păstreze tabela nemodificată.

Grație victoriei cu 2-1, Porto ajunge la 47 de puncte și ocupă primul loc în clasament, cu două puncte peste Benfica. „Vulturii” însă mai au un meci de disputat.

Publicat: 05 02. 2017, 14:20
Actualizat: 05 02. 2017, 14:21