VIDEO | Brighton a câștigat un meci nebun și a reușit o performanță mare! Florin Andone, în fața unui meci fabulos, pe Wembley

Brighton, echipa la care este legitimat Florin Andone (25 de ani), s-a calificat dramatic în semifinalele Cupei Angliei, după un meci nebun pe terenul divizionarei secunde Millwall. A fost 2-2 pe parcursul celor 90 de minute, dar echipa din Premier League a mers mai departe după loviturile de departajare și atacantul român e pus în fața unui meci de gală în careul de ași, cu Manchester City, pe legendarul stadion Wembley.

Londonezii au condus prin golurile marcate de Alex Pearce și Aiden O’Brien în minutele 70 și 79, dar „pescărușii” au egalat dramatic, cu două reușite în minutele 88 și 90+5, semnate de Jurgen Locadia și Solomon March. Millwall a încheiat meciul în zece oameni, după ce Ferguson a văzut cartonașul roșu în minutul 119.

VIDEO CU GOLURILE PARTIDEI MILLWALL – BRIGHTON

Florin Andone nu a evoluat pentru cei de la Brighton din cauza unei accidentări, motiv pentru care selecționerul Cosmin Contra nu l-a convocat pentru „dubla” României cu Suedia și Insulele Feroe.

Cu 33 de puncte, Brighton ocupă locul 15 în Premier League, la cinci în fața celor de la Cardiff, echipa de pe ultimul loc retrogradabil. Pentru „pescăruși” urmează duelul cu Southampton.

• Manchester City va fi adversara lui Brighton din cadrul semifinalelor. Watford și Wolverhapton vor juca în celălalt meci.

Publicat: 17 03. 2019, 19:22
Actualizat: 17 03. 2019, 19:51