VIDEO** Are un trofeu în plus, dar doi dinți în minus! Prețul pe care l-a plătit Mertens pentru a mai pune un trofeu în vitrina lui PSV

Mijlocașul belgian Dries Mertens și-a spart doi dinți la golul marcat pentru PSV Eindhoven în meciul cu Heracles Almelo, scor 3-0, din finala Cupei Olandei, informează dhnet.be.

În minutul 56 al meciului, Mertens s-a ciocnit de portarul echipei Heracles înainte de a trimite mingea în poartă, iar în urma duelului a rămas fără doi dinți.

„Nu prea mi-e bine, am buza umflată, am pierdut doi dinți, dar mi-am dorit foarte mult să înscriu. Deja mi-am programat o vizită la dentist”, a declarat Mertens, care a fost înlocuit în minutul 86.

După ce a marcat, Mertens i-a ridicat tricoul de joc pentru a arăta un alt tricou cu dedicație pentru nepotul său, născut în urmă cu câteva zile.

Echipa PSV Eindhoven a câștigat Cupa Olandei, după ce a învins, duminică, în finala de la Rotterdam, cu scorul de 3-0 (1-0), formația Heracles Almelo.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Toivonen ’31, Mertens ’56 și Lens ’63.

PSV Eindhoven a câștigat pentru a noua oară Cupa Olandei, după ce s-a mai impus în 1950, 1974, 1976, 1988, 1989, 1990, 1996 și 2005.

Sursa: MEDIAFAX

Publicat: 09 04. 2012, 18:54
Actualizat: 09 04. 2012, 18:55