VIDEO | A vrut să respingă mingea trimisă de Messi, dar s-a făcut de râs! Starul argentinian i-a „centrat” adversarului la primul gol și a marcat încă o dată pentru victoria Barcelonei

Lionel Messi a oferit un nou număr de magie în campionatul Spaniei, de această dată împotriva lui Espanyol, club învins de Barcelona cu scorul de 2-0. Decarul echipei blaugrana a marcat ambele goluri, dar primul a oferit un moment gesionat greșit de mijlocașul Víctor Sánchez.

Barcelona s-a desprins la 15 puncte de Real Madrid și la 13 puncte de Atletico Madrid, în urma victoriei cu rivalii din oraș. Espanyol a reușit să reziste până în minutul 71 în fața Barcelonei, iar din acel punct totul s-a „rupt” pentru oasepți.

Messi a fost cel care a deschis scorul, dar cu mult ajutor din partea mijlocașului Víctor Sánchez. Barcelona a obținut o lovitură liberă de la aproximativ 20 de metri de poarta lui Diego Lopez, iar Messi și-a asumat execuția. Argentinianul a ales să plaseze balonul, în loc să execute în forță, iar mișcarea gândită i-a ieșit.

Imediat după ce Messi a executat, Víctor Sánchez s-a îndreptat spre linia porții, dar mai mult a încurcat, în condițiile în care a deviat cu capul spre propria poartă. Frustrarea în rândul oaspeților a fost cu atât mai mare cu cât Diego Lopez părea că poate ajunge la mingea trimisă pe poartă.

Numărul 1 al Barcelonei a ieșit din nou la rampă în minutul 89, după ce a înscris cu un șut plasat pe jos, în urma unei pase a lui Malcom.