VIDEO A bătut atât de prost lovitura liberă, încât l-a bufnit râsul! Danezii s-au grăbit să-i spună „cea mai proastă execuție din istorie”

Partida disputată în semifinalele Cupei Danemarcei între Esbjerg și Brondby, încheiată 3-1 după prelungiri, va rămâne în memoria celor care au urmărit-o și datorită unei faze memorabile. La începutul celor 30 de minute adiționale, islandezul gazdelor, Arnor Smarason, avea șansa de a-și aduce echipa în avantaj cu o lovitură liberă de la aproximativ 25 de metri, iar toți colegii își puneau speranțele că acest lucru se va întâmpla în urma acestui moment fix favorabil.

Rezultatul a fost însă total neașteptat. Smarason nu doar că a nu a nimerit poarta, dar era cât pe-aci să scoată mingea din stadion, norocul lui fiind acela că peluza avea o înălțime considerabilă. Publicul a taxat imediat ratarea islandezului, în timp ce acesta se retrăgea spre jumătatea proprie cu un zâmbet amar în colțul gurii, conștient că se făcuse de râs în urma acestei faze.

Din fericire pentru Smarason, partida s-a terminat cu victoria lui Esbjerg, iar ratarea a fost trecută în plan secund.

Publicat: 19 04. 2013, 10:17
Actualizat: 19 04. 2013, 10:18