Victorie importantă pentru Gâlcă: Espanyol – Athletic Bilbao 2-1! Echipa românului a întors scorul în 3 minute și urcă pe locul 12

Victorie importantă obținută de Costel Gâlcă în runda a 30-a din campionatul Spaniei. Espanyol a câștigat cu 2-1 partida cu Athletic Bilbao, meci disputat pe teren propriu.

Oaspeții au deschis scorul în prima repriză prin Eraso în minutul 20. În prima parte a meciului, elevii lui Gâlcă au solicitat și un penalty, însă arbitrul Iglesias nu a dictat nimic la căderea lui Moreno. În actul secund, Espanyol a întors meciul în doar trei minute: mai întâi Diop a egalat în minutul 54, apoi Caicedo a marcat golul victoriei în minutul 57. Caicedo a mai trimis mingea în poartă și în minutul 72, dar golul a fost anulat pentru off-side.

În urma acestui rezultat, Espanyol urcă pe poziția a 12-a în clasament, cu 35 de puncte. Bilbao se află pe locul 6, cu 47 de puncte.

Publicat: 20 03. 2016, 14:52
Actualizat: 20 03. 2016, 14:56