Victorie de șase puncte!** Lucescu și Raț își continuă marșul în Ucraina după încă un meci mare în fața rivalei de la Dinamo Kiev

Echipa lui Mircea Lucescu și Răzvan Raț a câștigat aseară derby-ul campionatului Ucrainei

„Minerii” au deja un avans de șase puncte față de Dinamo, după numai opt etape disputate

Șahtior își continuă marșul triumfal în Ucraina, după ce a obținut aseară cea de-a opta victorie consecutivă în acest debut de sezon, din tot atâtea etape. Ultima victimă a „minerilor” a fost chiar marea adversară Dinamo Kiev, pe care echipa lui Lucescu a învins-o cu scorul de 3-1.

Campioana Ucrainei a avut însă emoții. Deși a deschis scorul prin Kucher, Șahtior, la care Raț a jucat tot meciul, s-a văzut egalată la ultima fază a primei reprize de Iarmolenko, care a marcat primul gol din istoria lui Dinamo Kiev pe „Donbass Arena”. Însă gazdele au revenit în partea secundă. Mai întâi prin Kucher, eroul partidei, și apoi prin Luiz Adriano, care a stabilit scorul final în minutul 81. După opt etape, Lucescu are deja șase puncte în fața lui Dinamo. Un avans care s-ar putea dovedi deja decisiv în economia campionatului.

Publicat: 03 09. 2012, 09:00
Actualizat: 03 09. 2012, 09:04