Victorie categorică pentru Răzvan Lucescu în Cupa Greciei. PAOK s-a impus cu 5-1 și e la un pas de sferturi

PAOK Salonic e la un pas de a se califica în sferturile Cupei Greciei, după ce a învins Trikala (liga a doua) în prima manșă, scor 5-1. Formația pregătită de Răzvan Lucescu este deținătoarea trofeului. Returul va avea loc pe nouă ianuarie. Pentru „Vulturi” a fost ultimul meci oficial din acest an. În campionat, PAOK încheie anul pe locul doi, la egalitate cu AEK Atena și la un punct de liderul Olympiakos.

În deplasarea cu Trikala, PAOK a deschis scorul încă din debut, prin Matos. Panos a egalat pentru gazde, după zece minute. Până la pauză nu s-a mai înscris, Trikala reușind să reziste. După pauză, „Vulturii” s-au dezlănțuit. Matos a reușit dubla, tot în debutul reprizei. Până în ultimele 20 de minute, PAOK a ratat pe bandă rulantă, dar Trikala s-a prăbușit, în cele din urmă. Biseswar, Campos și Skakhov au mai punctat în final, astfel că PAOK va avea parte de un retur liniștit pe „Toumba”.

Trikala – PAOK a fost primul meci din optimile Cupei. În zilele următoare se vor mai disputa: Platanias – Olympiakos, Asteras – Atromitos, Levadiakos – Giannina, Lamia – Panathinaikos, Panetolikos – AEK Atena, Panionios – OFI Crete, AEL Larissa – Xanthi.

Publicat: 19 12. 2017, 22:03
Actualizat: 19 12. 2017, 22:49