Verdict pentru Boateng, după accidentarea suferită în semifinala cu Franța! Fundașul ar putea juca în primul meci al sezonului 2016-2017

Fundașul naționalei Germaniei și al clubului Bayern Munchen, Jerome Boateng, va fi apt de joc pentru prima etapă a noului sezon, când echipa lui Carlo Ancelotti întâlnește pe Werder Bremen, pe 26 august, anunță site-ul oficial al campioanei Germaniei.

Campioana Germaniei, Bayern Munchen, a postat pe site-ul oficial că fundașul Jerome Boateng va putea evolua în prima etapă din Bundesliga, din 26 august., cu Werder Bremen. Boateng a ieșit accidentat de pe teren în minutul 61 al meciului dintre Germania și Franța, din semifinalele Campionatului European și a fost înlocuit cu Shkodran Mustafi.

Fundașul în vârstă de 27 de ani a deschis scorul pentru Germania în minutul 8 în optimile de finală ale Euro 2016, împotriva Slovaciei, cu un șut fără preluare din afara careului de 16 metri. În final, naționala lui Joachim Low s-a impus cu 3-0.

Jerome Boateng a debutat în naționala Germaniei în octombrie 2009, la un meci cu Rusia și a ajuns la 65 de selecții pentru campioana mondială din 2014.

În sezonul trecut, Boateng a câștigat campionatul cu Bayern Munchen, evoluând în 31 de meciuri, în care a marcat de 4 ori.