Vă mai amintiți golul anulat lui Dinamo în meciul cu Marseille? S-a întâmplat și în Anglia! VIDEO | Scandal de proporții

În sezonul 2005-2006 al Cupei UEFA Dinamo rata calificarea în primăvara europeană din pricina arbitrului Julián Rodríguez Santiago care anula un gol superb al lui Chihaia pe motiv că fluierase finalul meciuluui înainte ca mingea să intre în poartă.

Un episod identic, dar la scară mult mai mică, s-a petrecut sâmbătă în liga a patra din Anglia. Meciul dintre AFC Wimbledon și Accrington Stanley, partidă contând pentru etapa a 35-a, s-a terminat la egalitate, scor 0-0, asta deși oaspeții au marcat un gol perfect regulamentar.

Accrington Stanley a înscris pe finalul primei reprize, însă centralul a anulat golul pentru că fluierase finalul celor 45 de minute. Spre deosebire de Chihaia, care a tras spre poarta lui Barthez din afara careului, jucătorul lui Accrington Stanley se afla în careu, iar faza era una intens disputată de jucătorii ambelor formații. Totuși, arbitrul a decis să oprească repriza în mijlocul acțiunii.