Unde ești, Sir Alex Ferguson? Manchester City, spectacol total după o revenire de senzație în derby-ul cu Manchester United! Cum arată lupta la titlu în Premier League

March 3, 2024, Manchester: Manchester, England, 3rd March 2024. Sofyan Amrabat of Manchester United dejected during the Premier League match at the Etihad Stadium, Manchester. Picture: Andrew Yates / Sportimage,Image: 853304139, License: Rights-managed, Restrictions: This content is intended for editorial use only. For other uses, additional clearances may be required. No Use in UK * United Kingdom Rights OUT * Please contact your sales representative with questions., Model Release: no, Pictured: Sofyan Amrabat

Manchester United a pierdut mai clar decât o arată scorul derby-ul cu Manchester City. S-a terminat 3-1 pentru „cetățeni”, care țin aproape de liderul Liverpool.

Pe Etihad, City a revenit spectaculos după golul lui Rashford: în zi mare, Foden a izbutit dubla, iar Haaland a stabilit scorul final.

Manchester City – Manchester United 3-1. Se aprinde lupta la titlu în Premier League

Vedeta Rashford a deschis scorul pentru Manchester United, însă „cetățenii” au fost de neoprit după pauză, prăvălindu-se către un adversar care n-a mai contat.

De altfel, deși a fost condusă, Manchester City a avut nu mai puțin de 18 situații în prima repriză, anunțând dominarea copioasă din ultimele 45 de minute.

Foden a egalat în minutul 56, dar și apoi s-a jucat într-un singur sens. Același Foden a făcut 2-1, pentru ca Haaland să închidă definitiv „ecuația” meciului.

Elocvent este că Manchester City a avut o posesie de 72% în partea a doua a partidei și cinci șuturi pe poartă, față de niciunul al adversarilor.

Astfel, echipa lui Pep Guardiola a ajuns la un singur punct de Liverpool, care a învins-o în ultimul moment pe Nottingham Forest, după golul marcat în prelungiri de Nunez.

Mai mult, City a ajuns la 55 de meciuri „acasă” cu gol marcat, egalând un record al clubului.

Manchester City a scris istorie după un nou succes în marele derby cu Manchester United

Diferența dintre Man. City și Man. United este tot mai mare, iar cu Pep Guardiola pe bancă „cetățenii” au ajuns la trei victorii consecutive pe teren propriu cu marea rivală.

O astfel de serie excelentă n-a mai fost reușită de City în ultimii 69 de ani, chiar dacă a mai avut destule sezoane în care a dominat clar Premier League.

Lucrurile stau bine și în Europa pentru City, care e la un pas de sferturile Ligii Campionilor după 3-1 în Danemarca cu FC Copenhaga.

În schimb, eliminată deja din Europa, United se pregătește pentru o „revoluție” care ar putea fi condusă de legendarul Zinedine Zidane.

Publicat: 03 03. 2024, 19:50
Actualizat: 04 03. 2024, 00:35