Una dintre cele mai negre zile pentru Guardiola! UMILIT de Everton, Pep a ajuns la 10 puncte de titlul din Premier League. Niciodată în carieră nu pierduse la asemenea scor în campionat

Manchester City a suferit a cincea înfrângere din acest sezon, duminică, scor 0-4, pe terenul lui Everton, într-un meci disputat în etapa a 21-a din Premier League, iar eșecul de pe Goodison Park e unul dintre cele mai usturătoare din întreaga carieră a lui Pep Guardiola.

Manchester City a evoluat foarte slab în deplasarea de la Everton și a înregistrat a doua înfrângere în ultimele trei etape. Golgheterul Romelu Lukaku a deschis scorul pentru Everton, în minutul 34, din pasa lui Mirallas. Mijlocașul belgian în vârstă de 29 de ani și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor, în debutul reprizei a doua a jocului.

Tom Davies și Ademola Lookman au stabilit rezultatul final, un neverosimil 4-0 pentru Everton, în condițiile în care Aguero, De Bruyne și Sterling au început ca titulari partida pentru echipa antrenată de Josep Guardiola.

În urma acestei înfrângeri, Manchester City a ieșit din TOP 4 și este la zece puncte de liderul Chelsea și la trei distanță de ocupanta locului secund, Tottenham, formația lui Mauricio Pochettino fiind următorul adversar al echipei lui Guardiola.

Mai mult, înfrângerea de duminică a reprezentat o premieră negativă pentru Pep, care a pierdut pentru prima dată în carieră cu 4-0 un meci de campionat!

Everton: Robles – Holgate, Williams, Mori – Coleman, Barry, Davies, Baines – Barkley – Lukaku, Mirallas.Manager: Ronald Koeman

Manchester City: Bravo – Sagna, Stones, Otamendi, Clichy – Zabaleta, Touré, De Bruyne – Silva – Agüero, Sterling. Manager: Josep Guardiola

Publicat: 15 01. 2017, 17:35
Actualizat: 15 01. 2017, 17:50