Un nou scandal de rasism în Italia. Liga a deschis o anchetă după meciul Juventus – Inter. Ce s-a întâmplat

Un nou scandal de rasism în Serie A. Liga de fotbal din Italia a deschis o anchetă după meciul – Juventus – Inter, când francezul Blaise Matuidi a fost ținta insultelor rasiste ale fanilor echipei antrenate de Luciano Spalletti.

Observatorii prezenți pe San Siro au raportat către Liga Italiană faptul că în timpul meciului dintre Juventus și Inter s-au auzit scandări cu discriminare rasială la adresa jucătorului Blaise Matuidi. Juventus a câștigat meciul cu 3-2, după un gol marcat în prelungiri de Gonzalo Higuain. Inter a jucat în 10 oameni după eliminarea lui Vecino.

Scandările ar fi venit din peluza ocupată de fanii lui Inter, în minutul 55 al meciului. Nu este pentru prima dată când Matuidi este ținta atacurilor rasiste în Italia. Jucătorul în vârstă de 30 de ani a fost insultat în trecut și de fanii lui Cagliari, iar clubul și-a cerut ulterior iertare pentru comportamentul suporterilor.

Publicat: 01 05. 2018, 20:38
Actualizat: 01 05. 2018, 20:39