Un fost ceferist, eroul zilei în Serie A! A intrat pentru ultimele 4 minute și a schimbat meciul cu Inter. Gol de zile mari pentru Renan

Sampdoria a reușit să obțină un punct pe terenul lui Inter Milano, scor 1-1, datorită golului marcat, când nimeni nu se mai aștepta, de către fostul mijlocaș al CFR-ului, Renan Garcia. Sud-americanul a intrat pe teren  în minutul 86, în locul lui Obiang, și a adus egalarea două minute mai târziu, cu o execuție fabuloasă: șut de la 20 de metri, care a „mușcat” gazonul în fața lui Handanovic.

Acesta a fost primul gol stagional pentru Renan Garcia, dar și primul în tricoul Sampdoriei, formație pentru care joacă din ianuarie 2012, momentul când a fost împrumutat de la CFR Cluj. Ulterior, brazilianul a fost transferat definitiv, pentru suma totală de 3,2 milioane de euro.

„Am jucat bine, am presat adversarul așa cum ne-a spus antrenorul. Eu, chiar dacă intru 5 minute pe teren, dau totul pentru echipă. Am fost felicitat în vestiar de toată lumea. Avem mentalitate de învingători. Trebuie să scoatem 6 puncte pentru a ne salva, din meciurile cu Catania și Chievo. Acest gol îl dedic fiului meu, care se va naște în ianuarie”, a spus Renan la finalul partidei cu Inter.

Publicat: 01 12. 2013, 20:09
Actualizat: 01 12. 2013, 20:10