Umilință fără margini pentru Mirel Rădoi în Arabia Saudită! A pierdut cu ultima clasată după ce echipa sa conducea cu 3-0

Mirel Rădoi nu va uita niciodată meciul pe care formația sa Al-Taee l-a jucat în fața echipei Al-Baten, din etapa a 26-a a campionatului Arabiei Saudite.

Umilință fără margini pentru Mirel Rădoi în Arabia Saudită

Echipa antrenată de tehnicianul român Mirel Rădoi, locul șapte în campionat, a avut un start de meci bun şi a condus cu 3-0 în minutul 28, pe terenul adversarei, care este „lanterna roșie” în clasament. Sayoud a deschis scorul în minutul 14, apoi Mbenza a făcut 2-0 în minutul 18, pentru ca în minutul 28 Musona să transforme un penalti. Era 3-0 pentru la Al-Taee și nimic nu mai părea că poate schimba soarta partidei.

Gazdele au reuşit însă să înscrie un gol în minutele de prelungire ale primei părţi, prin Lopez Patron, și la pauză scorul a fost 1-3.

Ce s-a întâmplat în repriza secundă va rămâne o amintire de coșmar pentru Rădoi și ai lui. Al-Shammari a înscris al doilea gol al lui Al-Baten, în minutul 52, Roa a egalat în minutul 87, iar Lopez Patron a adus victoria lui Al-Baten. transformând un penalti în minutul 90+11 şi provocând astfel o mare surpriză în Saudi Professional League.

Al Taee a rămas pe locul 7 în clasament, iar Al Baten pe ultima poziție

În Arabia Saudită, mai sunt patru etape de disputat, iar lupta la titlu se dă între Al Ittihad și Al Nassr, echipa lui Cristiano Ronaldo având de recupera cinci puncte pentru a urca pe prima poziție.

În clasament, Damak, formație antrenată de Cosmin Contra, e pe locul 8, iar Al Raed, echipa unde activează Marius Șumudică, pe poziția a 12-a.

Publicat: 11 05. 2023, 09:15