Traore a spart gheața în Anglia. Ivorianul a înscris cu călcâiul contra lui Swansea

• Everton s-a calificat în sferturile Cupei Angliei, după ce a trecut cu 3-1 de Swansea
  • Lacina Traore a fost titular în premieră pentru Everton și a deschis scorul în minutul 5, cu o execuție de finețe

Accidentarea lui Romelu Lukaku i-a prins bine lui Lacina Traore. Atacantul a debutat în FA Cup pentru Everton, contra lui Swansea, și a deschis scorul în mitunul 5, când a trimis balonul în plasă cu călcâiul.

Vedeta lui Everton, Lukaku, s-a accidentat în partida cu Liverpool, iar împrumutul lui Traore de la AS Monaco părea foarte inspirat. Ivorianul nu a putut debuta însă imediat, din cauza unei accidentări la coapsă.

După câteva partide în care Naismith a fost folosit în primul 11, Roberto Martinez i-a acordat șansa lui fostului atacant de la CFR Cluj în Cupa. Ivorianul nu a dezamăgit și a deschis scorul încă din minutul 5, când a înscris cu călcâiul din apropierea careului mic.

Everton s-a impus în cele din urmă cu 3-1 și acum așteaptă să-și afle adversara din sferturi.

Everton – Swansea 3-1 (Traore ‘5, Naismith ’65, Baines ’73 – pen / De Guzman ’16)