Titlul, doar o formalitate pentru Barcelona! Messi și colegii lui au rămas cu poarta goală, după o mare surpriză. Ce s-a întâmplat în Villarreal – Atletico

Atletico Madrid, principala urmăritoare a Barcelonei, s-a împiedicat duminică seară, în etapa a 29-a din La Liga, pe terenul lui Villarreal (1-2), iar titlul mai pare doar o formalitate pentru Messi și colegii săi!

La 11 puncte în spatele liderului ca urmare a victoriei clare a Barcelonei, 2-0 pe teren propriu cu Athletic Bilbao, echipa lui Simeone era obligată să câștige pe terenul lui Villarreal pentru a menține vie lupta pentru titlu, iar începutul a fost cum nu se poate mai bun. După 20 de minute, Atleti conducea cu 1-0, după ce Griezmann obținea un penalty, apoi îl transforma fără mari probleme.

Iar meciul părea să urmeze rețeta clasică pentru madrileni, care, la adăpostul unui avantaj minim, și-au propus să se apere cât mai bine și să ducă partida spre un 1-0 așteptat de toată lumea. Și așa a mers totul până în minutul 82, când Alvaro a centrat perfect, Unal a reluat cu capul și Oblak s-a văzut împins! Mai mult, în primul minut de prelungiri, atacantul turc de doar 21 de ani introdus pe teren în minutul 74 a îmbrăcat haina eroului. Pe fază la un șut puternic al lui Bonera, Unal a pus latul din doi metri, l-a lăsat din nou pe Oblak fără replică, iar Villarreal a câștigat cu 2-1 și a trimis, practic, titlul pe Camp Nou.

Cu doar nouă etape rămase de disputat din La Liga, Barcelona are 11 puncte peste Atletico Madrid (75 față de 64), o diferență aproape imposibil de recuperat.

Publicat: 18 03. 2018, 21:31
Actualizat: 18 03. 2018, 21:32