Thriller pe Anfield! Liverpool s-a calificat în optimile Cupei Ligii după 30 de penalty-uri, cu ambii portari printre marcatori. Liverpool – Middlesbrough 2-2 (14-13). Rossiter, debut cu gol pentru „cormorani”, la 17 ani

UPDATE 00:40 Liverpool s-a calificat în optimile Cupei Ligii Angliei, după un meci cu adevărat memorabil cu Middlesbrough. După 1-1 în timp regulamentar și 2-2 la finalul prelungirilor, partida de pe Anfield a avut nevoie de executarea loviturilor de departajare pentru stabilirea învingătoarei. Gazdele au avut câștig de cauză după o serie interminabilă în care au înscris inclusiv Mignolet și Blackman, portarii celor două echipe.

A fost nevoie de 30 de penaltyuri pentru ca Liverpool să fie declarată învingătoare. Seria inițială s-a încheiat la egalitate 4-4, după ce Bamford (Middlesbrough) și Sterling (Liverpool) au ratat, după care cele două echipe au mers cap la cap până la 13-13. Suso a înscris pentru a doua oară de la punctul cu var pentru 14-13, iar Adomah a ratat și Liverpool a obținut biletele pentru optimi.

Liverpool – Middlesbrough 2-2 (Rossiter ’10, Suso ‘109 / Reach ’63, Bamford ‘120) (14-13, după executarea penalty-urilor)

Brendan Rodgers a surprins marți când a anunțat că tânărul Jordan Rossiter, 17 ani, va fi titular în meciul cu Middlesbrough din Cupa Ligii Angliei. Mijlocașul i-a răsplătit încrederea antrenorului și a marcat în minutul 10, chiar la primul său meci oficial pentru Liverpool.

Jordan Rossiter calcă pe urmele lui Steven Gerrard, un alt produs al academiei de fotbal a clubului. Născut pe 24 martie 1997, Rossiter avea doar 18 luni când Gerrard debuta pentru Liverpool. El a început să joace fotbal la 4 ani, fiind legitimat la Brams, o echipă de copii. La 6 ani a fost remarcat de către scouterii lui Liverpool. A debutat pentru echipa U18 a „cormoranilor” în martie 2012 într-un meci West Bromwich chiar de ziua sa.

În sezonul 2012-2013 a fost căpitanul echipei U18. Sezonul trecut a fost ales cel mai bun jucător al Academiei.

Evoluțiile bune l-au propulsat către echipa mare, fiind selecționat de două ori în lotul lui Liverpool, luând loc pe bancă la meciurile cu Chelsea și Hull City.

În luna martie a semnat primul său contract de profesionist cu Liverpool.

Până la debutul într-un meci oficial, Jordan Rossiter a jucat 26 de minute în meciul amical cu Preston North End.

Publicat: 24 09. 2014, 00:57
Actualizat: 24 09. 2014, 01:02