The End pentru Arsenal

Șase puncte separau cele două echipe în clasamentul Premier League înaintea acestui duel.

Doar patru etape rămâneau până la finalul stagiunii, niciuna dintre cele două combatante nepermițându-și pasul greșit. Manchester, lider la ora primului fluier al derby-ului, văzută de mulți deja campioană, trebuia să nu cedeze puncte unei contracandidate, în timp ce Arsenal putea rămâne în cursa pentru titlu doar dacă învingea.

A rezultat o prima repriză destul de săracă, cu un plus în dreptul celor de la Arsenal.

Mult mai antrenantă a fost partea secundă. Adebayor a înscris la patru minute de la reluare, aducându-și echipa la trei lungimi de lider.

Bucuria „tunarilor” nu a durat însă decât patru minute, Cristiano Ronaldo egalând în urma unui penalty acordat la intervenției cu mâna a lui Gallas în propriul careu. Arsenal putea reveni în avantaj, dar bara porții lui United s-a opus și, pentru că ocaziile se răzbună, Manchester a punctat pentru 2-1 în minutul 72.

Hargreaves a transformat perfect o lovitură liberă de la 20 de metri, Lehmann rămânând spectator la execuția acestuia. Un spectator dezamăgit după ce Arsenal s-a îndepărtat aproape decisiv și de ultimul obiectiv al sezonului…

Publicat: 13 04. 2008, 22:11
Actualizat: 14 04. 2008, 02:27