Tătărușanu, lăudat de Montella la finalul meciului cu Parma: „Dacă nu se întâmplă ceva ieșit din comun, îl voi folosi mereu”

Ciprian Tătărușanu a debutat ca titular în Serie A, în poarta Fiorentinei, în meciul de marți cu FC Parma. Gruparea viola a pierdut partida din etapa a 17-a, scor 0-1, iar portarul român poate fi considerat parțial vinovat la golul primit: la o centrare din corner la prima bară, Tătărușanu a stat la colțul scurt, mingea a fost deviată pe spate și Costa a introdus mingea în poartă cu capul, din 6 metri. Românului i se poate imputa că n-a avut reacție la recentrare și a stat pe linia porții.

Chiar dacă nu a avut o evoluție impecabilă, antrenorul Montella îi va acorda în continuare șanse lui Tătărușanu: „Dacă nu se întâmplă ceva ieșit din comun, voi juca mereu cu Tătărușanu”, a declarat tehnicianul Fiorentinei la finalul partidei.

„Tătărușanu este un portar de certă valoare care poate juca la cel mai înalt nivel. Neto a stat pe bancă pentru că nu are liniștea necesară pentru a apăra, așa că a fost o alegere simplă pentru mine. Eu am o singură unitate de măsură, nu am preferințe personale în ceea ce privește jucătorii. Neto este un portar bun, dar pe termen lung Tătărușanu este o alegere mai bună”, a declarat Vicenzo Montella pentru presa italiană la finalul confruntării cu Parma.

• Fiorentina, cu portarul Ciprian Tătărușanu titular, a fost învinsă, marți, în deplasare, cu scorul de 1-0 (1-0), de formația FC Parma, ultima clasată în Serie A, într-un meci din etapa a XVII-a a campionatului Italiei. Tătărușanu, aflat la debutul în Serie A, a jucat tot meciul.
  • Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Costa, în minutul 11. Fiorentina a rata un penalti în minutul 35, prin Mario Gomez, și a evoluat în inferioritate numerică după eliminăriule lui Rodriguez ’79 și Savici ’86.
Publicat: 06 01. 2015, 18:47
Actualizat: 06 01. 2015, 18:48