Tamaș este pe loc de Ligă și la două puncte de liderul City!** WBA este în elită cu un record rușinos pentru Anglia

Gabriel Tamaș nu a jucat pentru WBA decât în prelungirile partidei cu Sunderland și câștigată cu 4-2, românul intrând în minutul 90 în locul lui Morrison. Fundașul naționalei a fost astfel martor din teren la cel de-al șaselea succes al lui West Brom împotriva lui Sunderland în istoria Premier League, cel mai mare număr de victorii reușite de echipa din West Midlands împotriva unei formații în istoria confruntărilor de pe prima scenă a fotbalului englez.

Totodată, rezultatul o propulsează pe WBA pe locul al treilea al clasamentului (26 de puncte), la două lungimi de liderul Manchester City, care joacă duminică împotriva lui Chelsea.

Echipa românului este și autoarea unei performanțe mai puțin obișnuită într-un fotbal cu tradiție precum cel englez. WBA este una dintre cele două echipe care, în acest sezon din Premier League, nu are nici măcar un fotbalist englez pe lista marcatorilor, toate cele 23 de reușite aparținându-le jucătorilor străini! Cealaltă echipă care deține aceeași performanță este Newcastle, o adevărată selecționată a Ligue 1 în elita fotbalului englez.

Românul Tamaș nu se numără și el printre marcatorii din campionat, dar are un gol la activ în acest sezon, cel din înfrângerea cu 1-2 în fața lui Liverpool, din Cupa Ligii.

Publicat: 24 11. 2012, 17:25
Actualizat: 24 11. 2012, 17:26