Suspans până în ultima etapă! VIDEO | Benfica a devenit campioana Portugaliei pentru a treia oară consecutiv după o luptă superbă cu Sporting

Echipa de fotbal Benfica Lisabona a cucerit, duminică, titlul de campioană a Portugaliei, al treilea consecutiv și 35-lea din istoria clubului, după victoria din ultima etapă, pe teren propriu, cu Nacional Madeira, scor 4-1.

Gaitan (în minutele 23 și 65), Jonas (minutul 39) și Pizzi (minutul 84) au marcat pentru gazde, în timp ce Agra a înscris golul de onoare pentru oaspeți, în minutul 90+1.

În urma acestui rezultat, Benfica a terminat campionatul pe primul loc, cu 88 de puncte. Echipa antrenată de către Rui Vitoria a încheiat cu o serie impresionantă de 12 victorii consecutive.

Este al treilea titlu consecutiv pentru Benfica Lisabona și al 35-lea din istoria clubului. Benfica este cea mai titrată echipă din Portugalia, urmată de FC Porto cu 27 de trofee și de Sporting Lisabona (18).

Sporting Lisabona s-a clasat pe 2, cu 86 de puncte, deși a câștigat partida din ultima etapă, 4-0 în deplasare cu Braga. Gutierrez (minutul 20), Slimani (min. 32) și Ruiz (minutele 71 și 80) au punctat pentru Sporting. Formația pregătită de către Jorge Jesus a câștigat ultimele 9 partide de campionat, dar n-a putut recupera deficitul de puncte față de Benfica. Momentul decisiv pentru stabilirea campioanei a fost meciul Sporting – Benfica, scor 0-1, din 5 martie.

Publicat: 15 05. 2016, 22:30
Actualizat: 15 05. 2016, 22:31