Surpriză uriașă! Capitolul la care Karim Benzema l-a învins pe Leo Messi! Suporterii au avut un cuvânt greu de spus

Peste 120.000 de oameni au votat „Cel mai valoros jucător din La Liga” la sfârșitul sezonului, iar rezultatele sunt surprinzătoare.

Rezultatele vin în contextul în care Real Madrid a câștigat titlul cu numărul 34, cu o etapă înainte de finalul sezonului din La Liga. Următoarea clasată a fost rivala de-o viață, Barcelona.

Leo Messi, învins de Karim Benzema

Cu 36% din voturi, Karim Benzema l-a învins pe Lionel Messi la categoria „cel mai valoros jucător din La Liga”. Argentinianul a adunat cu patru procente mai puțin decât rivalul francez.

Colegul lui Karim Benzema, Sergio Ramos, a ieșit pe locul trei, cu 14% din voturi.

Leo Messi, record all-time în La Liga, după ce a făcut spectacol în meciul Alaves – Barcelona

Argentinianul Leo Messi a înscris o dublă în ultimul meci al Barcelonei din acest sezon, ceea ce i-a adus din nou titlul de golgheter, pentru a șaptea oară, record all-time în La Liga.

Barcelona a jucat în deplasare la Alaves, partidă câștigată de catalani cu scorul de 0-5. În acest meci, Leo Messi a fost unul dintre cei mai importanți jucători.

Argentinianul i-a oferit o pasă decisivă pentru deschiderea scorului lui Ansu Fati, în minutul 24. Zece minute mai târziu, Messi a punctat și el, fiind urmat apoi de Suarez, în minutul 44.

În minutul 57, Nelson Semedo și-a trecut și el numele pe tabelă, pentru ca apoi, în minutul 75, Messi să înscrie din nou.

Astfel, Messi a încheiat sezonul din La Liga cu 25 de goluri marcate. Pe locul doi în ierarhia golgheterilor se află Karim Benzema, care a reușit să înscrie de 21 de ori. Acum, francezul are nevoie de o seară fantastică pentru a marca de patru ori, pentru a-l egala pe Messi.

Leo Messi a mai câștigat titlul de cel mai bun marcator din La Liga în sezoanele 2009/2010, 2011/2012, 2012/2013, 2016/2017, 2017/2018 și 2018/2019.

După ce Messi i-a pasat decisiv lui Ansu Fati, a încheiat liga spaniolă cu 21 de assisturi, cea mai bună performanță din toate timpurile. Recordul deținut de Xavi (20, în 2008-2009) a fost depășit.

În cazul în care Karim Benzema nu va marca patru sau mai multe goluri contra lui Leganes, Messi va deveni jucătorul din istoria La Liga cu cele mai multe titluri de golgheter. Argentinianul se află, acum, la egalitate cu Telmo Zarra.

Publicat: 21 07. 2020, 19:33