Surpriză în Cupa Spaniei. Espanyol, eliminată de divizionara secundă Alcorcon

Espanyol a fost eliminată, joi seara, în șaisprezecimile de finală ale Cupei Regelui Spaniei, după ce a fost învinsă de divizionara secundă Alcorcon la lovituri de departajare, scor 1-1 (3-4), în manșa a doua. Partida tur s-a încheiat tot 1-1.

În timpul regulamentar, Alvaro Gimenez a marcat pentru Alcorcon, în minutul 20, iar Hernan Perez a egalat, în minutul 84, pentru Espanyol. Perez a înscris și la loviturile de departajare, la fel ca Piatti și Caricol, în timp Moreno și Jurado au ratat. De la Alcorcon a ratat un singur jucător, Plano, iar David Rodriguez, Victor Perez, Delgado și Gimenez au marcat.

Espanyol: R. Jimenez – Reyes, Lopez, O. Duarte, R. Duarte (Caricol 66′) – Fuego, Jurado, Piatti, Reyes (Melendo 46′) – Moreno, Caicedo (H. Perez 46′). Antrenor: Quique Flores.

Alcorcon: D. Jimenez – Vega, Nelson, Elgezabal, Bellvis – Tropi (Delgado 87′), Plano, Toribio, Rey (V. Perez 61′) – Gimenez, Alejo (D. Rodriguez 75′). Antrenor: Julio Velazquez.

Pe lângă Alcorcon, joi seara, au mai obținut calificarea în optimile de finală echipele Deportivo Alaves, Celta Vigo și Athletic Bilbao. Iată rezultatele:

Deportivo Alaves – Gimnastic 3-0 (6-0 la general)

Au marcat: Mendez 12′, Sobrino 31′, Krsticic 40′

Celta Vigo – Murcia 1-0 (2-0 la general)

A marcat: M. Diaz 29′

Athletic Bilbao – Racing Santander 3-0 (5-1 la general)

Au marcat: Etxeita 17′, R. Garcia 47′, Williams 72′

Publicat: 23 12. 2016, 09:46
Actualizat: 23 12. 2016, 09:47