Surpriză în Arsenal – Man. United, derby-ul etapei în Premier League

Manchester United a pierdut duelul de pe terenul lui Arsenal, scor 2-0, la patru zile distanță după ce a reușit să o elimine pe PSG din optimile Ligii Campionilor, cu un 3-1 pe Parc des Princes. Este prima înfrângere din Premier League pentru „diavoli” în mandatul lui Ole Gunnar Solskjaer.

Granit Xhaka a deschis scorul în minutul 12 cu un șut cu efect din afara careului, care l-a lăsat fără replică pe David De Gea. Aubameyang a închis tabela în minutul 69 din penalty și a adus trei puncte importante pentru echipa lui Unai Emery, victorie sinonimă cu urcarea pe locul al patrulea, ultimul care asigură prezența directă în grupele Ligii Campionilor sezonul viitor.

VIDEO CU GOLURILE LUI ARSENAL

O singură înfrângere a bifat United de când antrenorul norvegian a preluat echipa. PSG a reușit să câștige cu 2-0 pe Old Trafford, în Liga Campionilor, dar a părăsit competiția după partida retur. United coboară pe loc de Europa League, cu 58 de puncte, la două de Arsenal, 13 de Tottenham și cu unul peste Chelsea, care a remizat surprinzător, tot duminică, 1-1 pe teren propriu cu Wolverhampton.

Pentru Arsenal urmează returul din Europa League cu francezii de la Rennes. În tur, tunarii au pierdut cu 3-1.

Publicat: 10 03. 2019, 20:34
Actualizat: 10 03. 2019, 21:10