Superstarul Leo Messi a „zburat” peste borna de 100 de goluri la naționala Argentinei, după hattrickul de senzație din prima repriză a amicalului cu minuscula Curacao!

Argentina's forward Lionel Messi celebrates after scoring his team's first goal -his 100th with the national team- during the friendly football match between Argentina and Curacao at the Madre de Ciudades stadium in Santiago del Estero, in northern Argentina, on March 28, 2023.,Image: 765822139, License: Rights-managed, Restrictions: ALTERNATIVE CROP, Model Release: no

Căpitanul Argentinei Leo Messi a înscris marți o „triplă” în partida amicală cu Curacao și a reușit să depășească 100 de goluri în tricoul Pumelor.

Leo Messi a devenit primul fotbalist sud-american din istorie care marchează peste 100 de goluri la echipa națională, performanță pe care nu au atins-o „uriașii” Pele și Diego Maradona

Vedeta PSG a avut nevoie de doar 37 de minute pentru a marca de trei ori în meciul împotriva lui Curacao, terminat cu scorul de 7-0 în favoarea campioanei mondiale.

Veteranul de 35 de ani este doar al treilea jucător din acest secol care marchează mai multe de 100 de goluri pentru selecționata țării sale, după rivalul său tradițional Cristiano Ronaldo, 122 de goluri pentru Portugalia, și legenda Iranului Ali Daei, 109 reușite pentru țara islamică.

Căpitanul Pumelor a savurat din plin revenirea în țara sa natală pentru cele două amicale cu modestele Panama și Curacao, ocazia perfectă pentru a celebra titlul mondial adjudecat de Argentina la CM2022 din Qatar, în decembrie 2022.

Leo Messi a semnat golul cu numărul 800 al carierei sale în meciul cu Panama, iar apoi a intrat în clubul select al celor cu minim 100 de goluri marcate la echipa națională, după ce a atins cota 102 în urma hattrickului din prima repriză a partidei cu Curacao.

Messi are acum un total de 156 de goluri și de pase decisive la naționala Argentinei în 174 de selecții, cele mai multe astfel de reușite din întreg fotbalul internațional.

Publicat: 31 03. 2023, 19:02