Supercupa Germaniei: Borussia Dortmund – Bayern Munchen, 3-1! Trofeu dedicat lui Gerd Muller

Bayern Munchen a cucerit, marți seară, primul trofeu al sezonului după a dispus cu scorul de 3-1, de rivala Borussia Dortmund, chiar pe stadionul acesteia – Signal Iduna Park.

Când cele două formații se pregăteau să intre la cabine, la pauză, Robert Lewandowski l-a învins pe Kobel, cu o lovitură de cap perfectă, din centrarea lui Serge Gnabry. Era minutul 41.

Startul reprizei secunde a aparținut tot bavarezilor, Alphonse Davies a pasat către Robert Lewandowski, acesta a deviat cu călcâiul către Thomas Muller, iar neamțul a înscris fără probleme. Bayern conducea cu 2-0 după 49 de minute.

Borussia Dortmund a redus prin handicap în minutul 64, după ce Jude Bellingham i-a pasat excelent lui Marco Reus, care l-a executat pe Manuel Neuer cu mult efect, lângă bară. Zece minute mai târziu, Akanji a gafat, mingea a sărit la Lewandowski, iar polonezul a înscris pentru a doua oară în această partidă. A fost și ultimul gol al meciului.

Pentru Bayern Munchen a fost a noua Supercupă a Germaniei câștigată. Un record absolut al acestei țări. Pe locul secund este chiar rivala Borussia Dortmund, cu șase trofee.

Prin cele două goluri marcate în această seară, Robert Lewandowski și-a consolidat statutul de cel mai bun marcator din istoria acestei competiții, cu șapte reușite!

Echipele de start:

Borussia Dortmund: Kobel – Passlack (Wolf 84), Witsel, Akanji, Schulz – Reyna (Pasalic 78), Dahoud, Bellingham (Reinier 84) – Moukoko (Malen 58), Halland, Reus.
Rezerve neutilizate: Hitz – Delaney, Knauff, Papadoupoulos, Tigges
Antrenor: Marco Rose

Bayern Munchen: Neuer – Stanisic (Sarr 87), Upamecano, Sule, Davies – Goretzka, Kimmich – Coman (Sane 49), Muller (Musiala 73), Gnabry (Tolisso 73) – Lewandowski (Choupo-Moting 88).
Rezerve neutilizate: Ulreich – Nianzou, C.Richards, O.Richards
Antrenor: Julian Nagelsmann

Moment de reculegere pentru Gerd Muller

Înaintea partidei, suporterii și jucătorii au ținut un minut de reculegere pentru cel care a fost Gerd Muller, marele atacant al celor de la Bayern Munchen și al naționalei Germaniei.

Robert Lewandowski a fluturat un tricou cu numărul 9, purtând numele marelui Muller, în aplauzele tuturor celor aflați pe stadionul din Dortmund.

Gerd Muller a decedat duminică, 15 august, la vârsta de 75 de ani. Este golgeterul all-time al lui Bayern Munchen, cu 566 de goluri în 607 partide. Cifre extraordinare are și pentru naționala Germaniei – are 68 de goluri în 62 de meciuri. Cu naționala „panzerelor”, Gerd Muller a devenit campion european în 1972, și campion mondial în 1974.

Publicat: 18 08. 2021, 08:37